Ето кога в наши дни сме най-заплашени от инфаркт
Снимка: Shutterstock
Тежкият понеделник вече не води класацията за най-опасния ден в седмицата, свързан със сърдечни болести. Дълго време той беше фаворит, според изследванията на учените, но ново изследване на медицинския център Cedars-Sinai в Лос Анджелис показва, че заплахата от сърдечен удар в наши дни ни грози 24 часа в денонощието, 7 дена седмично.
С други думи, сърцето на съвременния човек почти с еднаква вероятност може да спре по всяко време, тъй като начинът на живот е наситен със стресови ситуации и други твърде опасни за този мускул фактори.
По-рано науката предполагаше, че сърцето отказва най-често в понеделник сутрин именно заради високите нива на стрес в началото на работната седмица. Той предизвиква биологични изменения, които оказват голямо натоварване на органа. Но днес хората са бомбандирани от делови писма по електронната поща и съобщения денонощно и просто нямат ден, в който нивото им на стрес да е по-ниско. Подобни резултати са наблюдавани у над 1500 възрастни пациенти, които са се сблъскали с внезапно спиране на сърдечната дейност през периода от 2012 до 2014 г.
При това наблюденията показват, че най-често сърцето спира през деня - у 32% от случаите. Приблизително 28% от епизодите са се случили сутринта между 6:00 и 12:00 часа, а 27% - вечер. Едва 13,9% от пациентите са получили удар през нощта или много рано сутрин - в промеждутъка между полунощ до 6 часа. Данните опровергават устойчивото предположение за това, че понеделник сутрин сърцето е подложено на най-голяма опасност. Отбелязваме, че всяка година в САЩ се случват 357 000 спонтанни сърдечни удара. За съжаление, от 70% до 90% от пациентите умират още преди да са стигнали до болница.
Източник: medikforum.ru, превод: Надя Горанова
За жените е важно да започнат да водят правилен начин на живот още от юношеството, когато организмът се оформя.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари